Tanıtım

Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde 1 Profesör (Gıda),3 Yardımcı Doçent (Tıbbi Mikrobiyoloji, Kimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik), 1 Öğretim Görevlisi (Uzman Diyetisyen) olmak üzere 5 öğretim elemanı bulunmaktadır. 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılında  50 + 2 + 2 (Yabancı uyruklu) öğrenci ile Eğitim - Öğretime başlamıştır. 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılında ilk Diyetisyenlerini mezun etmiştir. 

Bölümün bünyesinde araştırmalarda ve öğrenci eğitimlerinde kullanılmak üzere donanımlı 4 adet araştırma laboratuarı bulunmaktadır. 

Beslenme ve Diyetetik Bölümü, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştıran, değerlendiren, çözüm yolları bulan, toplumun beslenme durumunu saptayan ve beslenme düzeyinin geliştirilmesi için çözüm yollarını araştıran ve önerileri uygulayan, ülkenin besin, beslenme plan ve politikalarının saptayan ve yönlendiren, hastalıklarda ve diğer özel durumlarda tıbbi ve cerrahi tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre beslenme programı planlayan, eğitim veren, uygulatan ve izleyen, toplu beslenme hizmeti veren kuruluşlarda yemek servisinin yönetimi ve organizasyonu gibi çeşitli alanlarda bilimsel çalışmaları yürüten, sağlığın korunması ve geliştirilmesi ile hastalıkların tedavisi açısından toplumda yeterli ve dengeli beslenme bilincinin yerleşmesini sağlayacak insan gücünü yetiştirmeyi amaçlar.

Bölüm mezunları

Tedavi Kurumlarında

Yataklı ve ayakta tedavi hizmeti veren tüm özel ve kamu kuruluşlarda

Sağlık ünitelerinde ( Diyabet, onkoloji, metabolik, kardiyoloji, rehabilitasyon vb.)

Toplu beslenme yapan kuruluşlarda

(Okullar,  Kreşler,  Oteller, Yemek fabrikaları, Kamu kuruluşları, Sağlık kuruluşları

Restoranlar vb.)

Besin endüstrisi ve besin kontrol laboratuarlarında

Toplum sağlığına yönelik ulusal ve uluslararası kuruluşlarda

Beslenme ve sağlık ilişkili araştırma yapan kurumlarda,

Beslenme ve diyet danışma merkezlerinde görev alabilmektedirler

Bağlantılar
İletişim
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Marmaris Yolu
Kötekli mahallesi 
Menteşe - MUĞLA

 
Tel         : (252) 211 55 63
Fax       : (252) 211 18 80
E-mail  : beslenmediyetetik@mu.edu.tr
Yukarı Çık